NE PMDC (Championship Show)
  Judge : Andrew Haresign
  Date : Sunday, 18 October 2009
 
 
   Veteran Dog 3 Entered. 0 Absent.
  1st  Ch Laudley Dream Supreme   Mrs J Srodzinski
  2nd  Ch Milenjohy Lord Brogan of Batrapyr ShCM   Mr B Denyer & Miss D Egleton
  3rd  Ch Zalute Zerendipitee of Dewyche JW ShCM   Mrs K Maggs
   Minor Puppy Dog 1 Entered. 0 Absent.
  1st  Brophys Hercules The Great for Alchazandis   Miss B Lazarides
   Puppy Dog 6 Entered. 1 Absent.
  1st  Kricarno Khoirboy   Mr & Mrs R Tadd
  2nd  Kalkasi In High Spirits   Mr & Mrs I Baverstock
  3rd  Brulola Spirit In The Sky for Lakamoni   Mrs L Smith & Mr M Flounders
  Res  Brophys Hercules The Great for Alchazandis   Miss B Lazarides
  VHC  Kricarno Kostalot at Donsarelle   Miss D Terry & Mr B Denyer
   Junior Dog 12 Entered. 0 Absent.
  1st  Briannor Ancientmariner   Mrs A Smith
  2nd  Shiresoak Wizards Legend JW   Miss P Bayliss
  3rd  Jazanah Jaunty   Mrs A Shaw
  Res  Penellcy Shining Knight at Mizeka   Mrs Z Sang
  VHC  Shanlimore Lord James at Belshanmish   Miss E Downes
   Maiden Dog 4 Entered. 1 Absent.
  1st  Kricarno Kostalot at Donsarelle   Miss D Terry & Mr B Denyer
  2nd  Brophys Hercules The Great for Alchazandis   Miss B Lazarides
  3rd  Laudley Sorcerers Design   Mrs B Lord
   Novice Dog 5 Entered. 1 Absent.
  1st  Kalkasi In High Spirits   Mr & Mrs I Baverstock
  2nd  Pyrhaven Tudwick Dream Boy   Mrs G de Pledge
  3rd  Kricarno Kostalot at Donsarelle   Miss D Terry & Mr B Denyer
  Res  Laudley Sorcerers Design   Mrs B Lord
   Under Graduate Dog 7 Entered. 0 Absent.
  1st  Briannor Ancientmariner   Mrs A Smith
  2nd  Penellcy Shining Knight at Mizeka   Mrs Z Sang
  3rd  Shanlimore Lord James at Belshanmish   Miss E Downes
  Res  Shiresoak Murphy's Magic   Miss S Greenfield
  VHC  Kalkasi In High Spirits   Mr & Mrs I Baverstock
   Graduate Dog 7 Entered. 1 Absent.
  1st  Briannor Ancientmariner   Mrs A Smith
  2nd  Shiresoak Wizards Legend JW   Miss P Bayliss
  3rd  Gillandant Lucky Charm   Mrs L Tyrer
  Res  Penellcy Shining Knight at Mizeka   Mrs Z Sang
  VHC  Shiresoak Murphy's Magic   Miss S Greenfield
   Postgraduate Dog 5 Entered. 1 Absent.
  1st  Shiresoak Wizards Legend JW   Miss P Bayliss
  2nd  Briannor Absolutely Fab with Ordessa   Mrs J Dowdell
  3rd  Gillandant Lucky Charm   Mrs L Tyrer
  Res  Pyrhaven Tudwick Dream Boy   Mrs G de Pledge
   Limit Dog 5 Entered. 2 Absent.
  1st  Gillandant Midnight Legacy   Mrs G Pollard
  2nd  Gillandant Kathy's Clown of Dewyche JW ShCM   Mrs K Maggs
  3rd  Kalkasi Care Free at Desalazara   Mr & Mrs Ford
   Open Dog 4 Entered. 0 Absent.
  1st  Ch Shanlimore Jesse James JW   Mrs C Edwards
  2nd  Ch Charibere Secret Of Ours at Chezanna ShCM   Mrs C Kenyon & Mr A Ward
  3rd  Ch & Am Ch Rivergroves Murphy-Goode ShCM   Mr & Mrs C Bowker & Mrs J Boyd
  Res  Ch Charibere Solar Spirit at Chezanna JW ShCM   Mrs C Kenyon & Mr A Ward
   Veteran Bitch 2 Entered. 1 Absent.
  1st  Ch Zalute Zuperzofistication   Mrs M Dunk
   Minor Puppy Bitch 1 Entered. 0 Absent.
  1st  Annwylci Merchhefydd at Belshanmish   Miss E Downes
   Puppy Bitch 7 Entered. 1 Absent.
  1st  Brulola Spirit Of Angels for Lakamoni   Mr M Flounders & Mrs L Smith
  2nd  Alphadom Pure Crystal   Mr T Field & Miss T Kilworth
  3rd  Kalkasi Eternal Spirit   Mr & Mrs I Baverstock
  Res  Brulola Northern Lights   Mrs L Smith
  VHC  Laudley Dream Silhouette   Mrs B Lord
   Junior Bitch 11 Entered. 3 Absent.
  1st  Zalute Zeona via Shanlimore   Mrs C Edwards
  2nd  Ordessa Silver Lace Moon   Mrs J Dowdell
  3rd  Zalute Ztatusquokismequik   Mrs M Dunk
  Res  Shanlimore Lady Jane   Mr & Mrs N Wright
  VHC  Alphadom Pure Crystal   Mr T Field & Miss T Kilworth
   Maiden Bitch 3 Entered. 0 Absent.
  1st  Ordessa Ivory Moon Crystal   Mrs J Dowdell
  2nd  Alphadom Pure Crystal   Mr T Field & Miss T Kilworth
  3rd  Laudley Dream Silhouette   Mrs B Lord
   Novice Bitch 7 Entered. 3 Absent.
  1st  Ordessa Ivory Moon Crystal   Mrs J Dowdell
  2nd  Alphadom Pure Crystal   Mr T Field & Miss T Kilworth
  3rd  Jazanah Jade   Mrs K Thompson
  Res  Laudley Dream Silhouette   Mrs B Lord
   Under Graduate Bitch 7 Entered. 3 Absent.
  1st  Ordessa Silver Lace Moon   Mrs J Dowdell
  2nd  Gillandant Crystal Fantasy   Miss S Greenfield
  3rd  Shanlimore Lady Jane   Mr & Mrs N Wright
  Res  Alphadom Pure Crystal   Mr T Field & Miss T Kilworth
   Graduate Bitch 5 Entered. 1 Absent.
  1st  Zalute Zeona via Shanlimore   Mrs C Edwards
  2nd  Ordessa Silver Lace Moon   Mrs J Dowdell
  3rd  Zalute Ztatusquokismequik   Mrs M Dunk
  Res  Gillandant Crystal Fantasy   Miss S Greenfield
   Postgraduate Bitch 7 Entered. 2 Absent.
  1st  Febus Tarascon   Mr & Mrs C Bowker & Mrs S Gibson
  2nd  Lisjovia Mena Suvari   Miss L Holmes & Miss K Maidwell
  3rd  Zalute Ztatusquokismequik   Mrs M Dunk
  Res  Gillandant Crystal Fantasy   Miss S Greenfield
  VHC  Zalute Ztatusqowoutonawim   Miss C Jones
   Limit Bitch 7 Entered. 1 Absent.
  1st  Lisjovia Airwaves Lavia   Mrs W Holmes
  2nd  Shanlimore Love Letters at Luisander   Mr & Mrs N Wright
  3rd  Gillandant Kiss And Tell at Desalazara   Mr & Mrs G Ford
  Res  Zalute Zuperlativadiction   Mrs M Dunk
  VHC  Kalkasi Magical Beauty at Desalazara   Mr & Mrs G Ford
   Open Bitch 8 Entered. 1 Absent.
  1st  Int & N Ch Vi'skaly's Amazing Alfa at Kington   Mr & Mrs K Savage
  2nd  Pyroni Tommy Girl of Myatoksci   Mrs D Cochrane
  3rd  Ch Gillandant Sugar And Spice   Mrs G Pollard
  Res  Ir Ch Tangstan Tsar Titi JW   Mr & Mrs S Green
  VHC  Ir & Int Ch Monksgrove Musica   Dr A & Miss C Roberts
   Special Stakes Dog 11 Entered. 6 Absent.
  1st  Ch Charibere Solar Spirit at Chezanna JW ShCM   Mrs C Kenyon & Mr A Ward
  2nd  Briannor Ancientmariner   Mrs A Smith
  3rd  Gillandant Kathy's Clown of Dewyche JW ShCM   Mrs K Maggs
  Res  Kricarno Kostalot at Donsarelle   Miss D Terry & Mr B Denyer
  VHC  Pyrhaven Tudwick Dream Boy   Mrs G de Pledge
   Special Stakes Bitch 10 Entered. 5 Absent.
  1st  Lisjovia Airwaves Lavia   Mrs W Holmes
  2nd  Ch Zalute Zuperzofistication   Mrs M Dunk
  3rd  Zalute Zuperlativadiction   Mrs M Dunk
  Res  Zalute Ztatusquokismequik   Mrs M Dunk
  VHC  Zalute Ztatusqowoutonawim   Miss C Jones
 
    Dog CC    Ch Shanlimore Jesse James JW   
    Reserve Dog CC    Ch Charibere Secret Of Ours at Chezanna ShCM   
    Bitch CC    Int & N Ch Vi'skaly's Amazing Alfa at Kington   
    Reserve Bitch CC    Zalute Zeona via Shanlimore   
    Reserve Bitch CC    Pyrdanti L'affaire De France JW   
    Best In Show    Ch Shanlimore Jesse James   
    Reserve Best In Show    Int & N Ch Vi'skaly's Amazing Alfa at Kington   
    Best Puppy In Show    Brulola Spirit Of Angels for Lakamoni   
    Reserve Best Puppy In Show    Kricarno Khoirboy   
    Best Veteran In Show    Ch Laudley Dream Supreme   

 

Page Last Updated : 19/08/2018 09:02:20
By Barry Denyer (07968 679988)
For and on behalf of The Pyrenean Mountain Dog Club of Great Britain